Dziś wybraliśmy się na przejażdżkę w kierunku Wesołej i Sulejówka. Udaliśmy się zatem na Most Siekierkowski. Potem jechaliśmy przez Las im. Króla Jana Sobieskiego, gdzie minęliśmy ścieżkę do biegania.
Następnie przez Wesołą dojechaliśmy do Sulejówka. W mieście tym mieszkał wraz z rodziną marszałek Piłsudski.
Dżako wspominał już o tym miejscu we wpisie „Przejażdżka”, kiedy to odwiedził willę „Milusin” w 2009 r.
Początkowo Sulejówek zamieszkiwały rodziny kolejarzy (znajdował się na szlaku kolei warszawsko-terespolskiej). Później, pod koniec XIX w. w pobliskim Rembertowie utworzono poligon, w związku z czym w Sulejówku zaczęli pojawiać się rosyjscy wojskowi. Po odzyskaniu niepodległości, do Sulejówka zaczęli ściągać przedstawiciele polskiej elity politycznej (np. Paderewski, Moraczewski, Rataj).
„Milusin” został zaprojektowany w stylu dworkowym, który wtedy symbolizował przywiązanie do tradycji niepodległościowych i kultury narodowej. Nie lada sensację budziło zainstalowane światło elektryczne, które było pod Warszawą rzadkością.
Zaraz obok domu Piłsudskiego znajduje się dworek, w którym mieszkał pierwszy premier niepodległej Polski – Jędrzej Moraczewski.
Niedaleko stacji Sulejówek-Miłosna na skwerze Powstańców Warszawy znajduje się Pomnik Żołnierzy AK Batalionu „Zośka”. Przedstawia on głaz z symbolem Polski Walczącej umieszczony w wyłomie ceglanego muru.
Przy Kościele pw. Przemienienia Pańskiego znajduje się rzadko spotykana w Polsce Grota Matki Bożej z Guadalupe.
W miejscowości Izabela minęliśmy ulicę Miłego dnia. Poniższe zdjęcie dedykujemy mamie Izabeli.
Wracając przejechaliśmy obok lotniska w Góraszce, znanego z pikników lotniczych.
Planowaliśmy jechać przez las, jednak niezliczone chmary komarów sprawiły, że szybko zawróciliśmy do ruchliwej drogi krajowej… ale nie ma tego złego, już po paru chwilach jedliśmy lody w Wesołej 🙂