1. Skąd bierzecie pomysły na wycieczki i jak planujecie swoje trasy? Jakich narzędzi używacie i co Was inspiruje?

Często korzystamy ze strony zaliczgmine.pl aby łatwo zorientować się gdzie już byliśmy, a gdzie jeszcze nie. Staramy się też śledzić organizowane wydarzenia, czytamy newsy czy artykuły o Mazowszu. Kiedy wymyślimy kierunek nowej wycieczki, korzystamy z zasobów portalu Polska Niezwykła, a konkretnie z ich mapy, na której można szybko znaleźć najważniejsze i najciekawsze punkty w danej okolicy. Wstępne trasy ustalamy przy pomocy Google Maps, a podczas wycieczek używamy aplikacji Endomondo.

2. Jaki sprzęt zabieracie ze sobą na wycieczki?

Na każdą wycieczkę rowerową mamy stały zestaw, który ze sobą bierzemy – są to podstawowe narzędzia (np. klucze rowerowe), pompka, zapasowa dętka, łatki, szmatka, lampki. Ze względu na fakt, że korzystamy z telefonów do śledzenia i zapisania trasy, którą wcześniej sobie mniej więcej wytyczamy, pamiętamy też o powerbanku. Na wycieczkach zawsze mamy bidony (jeden na głowę), w upały zaopatrujemy się dodatkowo w napoje izotoniczne, które dodają nam energii. Jednak stawiamy przede wszystkim na uzupełnianie ich już w trasie, aby były schłodzone. W naszych torbach rowerowych znaleźć można jeszcze chusteczki (te zawsze się przydają), w sezonie komarowym spray odstraszający te owady, w upały krem z filtrem UV, pelerynę, a w zależności od pogody: bluzę, cienką kurtkę czy szalik. Zawsze jeździmy w okularach przeciwsłonecznych lub przezroczystych (aby chroniły oczy przed wiatrem lub owadami). Wozimy także linkę do przypięcia roweru.

3. Czy trasy przez Was przebyte są bezpieczne i wygodne dla wszystkich rowerzystów?

Obierane przez nas trasy prowadzą w przeważającej mierze przez mniejsze lokalne drogi czy leśne ścieżki. Zdarza się jednak, że pokonujemy czasem niewielkie odcinki bardziej ruchliwych dróg (jeśli nie ma innej opcji przedostania się w pożądanym przez nas kierunku). Od czasu do czasu trafiamy też na mocno zarośnięte szlaki, które wyglądają bardzo różnie w zależności od pory roku. Czasami przejeżdżamy również przez bardzo piaszczyste drogi czy wielkie wertepy. Planujemy w niedalekiej przyszłości dodawać do opisów wycieczek informację o tym, czy trasa nadaje się również na przykład na rower szosowy, tj. prowadzi przez drogi asfaltowe czy dobrej jakości utwardzonym szutrem. Należy także pamiętać, że patrząc na wycieczki odbyte przez nas kilka lat temu, okolica mogła się już znacznie zmienić 🙂

4. Czy można pobrać Wasze trasy? I jak to zrobić?

Każdą z naszych tras można pobrać w formie pliku .gpx, klikając na przycisk „GPX” w prawym dolnym rogu każdej mapy.

5. Czy zabieracie ze sobą innych rowerzystów? Czy organizujecie wycieczki dla zainteresowanych?

Jak na razie nie organizowaliśmy żadnych wycieczek, na które zabieralibyśmy ze sobą jeszcze innych rowerzystów (oprócz kilkorga znajomych). Na ten moment możemy jednak polecić zaprzyjaźnione biuro podróży: Rowelowe http://www.wyprawyrowelove.pl/

6. Czy koszulki, torby, kominy czy kubki, które można znaleźć w sklepie Mazbike są to Wasze projekty?

Tak, wszystkie powstały w oparciu o nasze pomysły. Większość z nich zawiera zdjęcia naszego autorstwa, które możecie odnaleźć na stronie 🙂 Zachęcamy do obejrzenia tych przedmiotów, ponieważ najczęściej występują w kilku wersjach kolorystycznych (np. koszulki „Rower Polny”, „Pole w kwiecie” czy te z logo „Let’s go for a ride”, w różnych kolorach są też torby i kubki).

7. Do czego służy „ten mały rowerek” na stronie?

Mały rowerek pojawiający się po prawej stronie służy do szybkiego powrotu na początek strony – wystarczy w niego kliknąć!