Rowerem po Mazowszu

Mapa

Puszcza Kozienicka | 35 km

15 sierpnia 2019

W sierpniowe święto wybraliśmy się na wycieczkę do Puszczy Kozienickiej.

Miejscowość Kozienice była już odwiedzana przez polskich królów w XIV w., którzy spędzali czas na polowaniach właśnie w tutejszej puszczy. Dodatkowo, w 1476 r. urodził się tu król Zygmunt Stary.

My zaczęliśmy od zwiedzenia terenu zespołu pałacowo-parkowego.

Przy ogrodzeniu powitał nas taki oto ciekawy hydrant.

Początkowo wybudowano tutaj dwór myśliwski dla Władysława Jagiełły, natomiast pierwsza murowana rezydencja powstała pod koniec XVIII w. dla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Pałac przebudowywano w XIX w. dwukrotnie, finalnie nadając mu cechy stylu renesansu francuskiego. Podczas II wojny światowej kompleks został niestety spalony przez Niemców. Uratowała się jedynie neorenesansowa oficyna. Po wojnie pałac odbudowano.

Po odbudowie budynki wyglądają inaczej niż przed wojną. Jedynie nawiązują do ich dawnego założenia. Jak pałac prezentował się wcześniej można zobaczyć tutaj.

Na dziedzińcu znajduje się wielki basen utworzony w XIX wieku (na zdjęciach poniżej widoczne są jego fragmenty).

W dawnej wozowni funkcjonuje obecnie muzeum regionalne, gdzie obejrzeć można eksponaty z wykopalisk z terenu Puszczy Kozienickiej, związane z obecnością na tych obszarach człowieka w epoce żelaza. Ponadto w muzeum mieści się również galeria malarstwa i ekspozycja dotycząca pszczelarstwa i bartnictwa.

Po obejrzeniu budynków, wjechaliśmy na teren rozległego parku. Przepływa tędy rzeka Zagożdżonka.

600. rocznicę wyprawy grunwaldzkiej postanowiono uczcić tutaj wielopostaciowym pomnikiem – w podzięce Władysławowi Jagielle.

Znajdujący się w parku pomnik prezentuje scenę rodzajową przypominającą o tym, że to właśnie w tych okolicach w 1409 r. Władysław Jagiełło podjął decyzję o budowie mostu umożliwiającego przeprowadzenie w tajemnicy przeprawy rycerzy przez Wisłę, tak aby zaskoczyć Zakon Krzyżaków (co, jak pamiętamy, zakończyło się sukcesem).

Postanowiono wybudować tzw. most łyżwowy, który składał się z powtarzalnych elementów. Miał podobno długość około 500 m.

Jego montaż następował bardzo szybko, opierany był na ok. 150 łodziach. W 1410 r. umożliwił szybkie połączenie wojsk Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, dzięki czemu mogły one odnieść zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

W odległości kilku kilometrów od Kozienic, we wsi Stanisławice (nazwane tak od założyciela, Stanisława Augusta Poniatowskiego), przy drodze dostrzec można specyficzną kapliczkę. Umieszczono ją w sośnie, w naturalnej bliźnie po konarze. Kapliczka ta stanowi od dawna symboliczny przystanek na drodze prowadzącej do kozienickiej nekropolii.

Po tym jak drzewo obumarło, mieszkańcy zakonserwowali pień i pozostawili go jako pomnik.

Kawałek dalej wjechaliśmy już do lasu. Puszcza Kozienicka to część pradawnej Puszczy Radomskiej.

Większość obszaru puszczy jest objęta ochroną w ramach Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Na jednej z polan natknęliśmy się na kwitnące wrzosy 🙂

W okolicach miejscowości Pionki koniecznie trzeba odwiedzić założony tu rezerwat przyrody, obejmujący źródła na rzece Zagożdżonce. Nazwano go Królewskimi Źródłami, ponieważ podobno podczas polowań swoje pragnienie zaspokajał w tych źródłach król Władysław Jagiełło.

Powstała tu leśna ścieżka dydaktyczna, która ma w sumie długość 3 km i składa się z oddzielonych fragmentów z wybudowanymi drewnianymi pomostami. W weekendy czy w święto takie jak dziś, ruch turystyczny jest tu naprawdę duży.

Oprócz pomostów, na trasie co jakiś czas umieszczono np. ławeczki i stoły, zadaszenia czy budki do obserwacji ptaków.

Od strony parkingu znajdziecie dużo miejsca na urządzenie pikniku czy rozpalenie ogniska.

Wybierając się tutaj rowerem, lepiej nie zabierać ze sobą tego szosowego – miejscami natknąć się można na spory piach.

Pod koniec wycieczki trafiliśmy jeszcze na urocze pole słoneczników.

Po powrocie do Kozienic wstąpiliśmy jeszcze na tutejszą pizzę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *