Mapa

Białobrzeskie szlaki wzdłuż Pilicy | 71 km

23 sierpnia 2014

Na kolejną wycieczkę ruszyliśmy z miasta Białobrzegi, leżącego nad Pilicą. Dla zachęty, po dojechaniu na miejsce, zaczęliśmy od odwiedzenia tutejszej lodziarni znanej z pysznych lodów (przy ul. Krakowskiej, głównej ulicy przecinającej miasteczko) – polecamy 🙂

Nasz pierwszy przystanek stanowiły Wyśmierzyce, czyli najmniejsze miasto w Polsce (pod względem ludności oczywiście).

Główna ulica Wyśmierzyc:

Kierując się na Nowe Miasto nad Pilicą, minęliśmy po drodze urokliwy drewniany kościółek (zbudowany z modrzewia) znajdujący się w środku lasu, w miejscowości Waliska.

Na jego terenie stoi figura Św. Jana Nepomucena:

Wkrótce dotarliśmy nad Pilicę

oraz do Nowego Miasta nad Pilicą. W oczy rzucił się nam pałac zbudowany na nadrzecznej skarpie. Pałac Granowskich, bo o nim mowa, pochodzi z połowy XVIII w. Otacza go park, a sam budynek powstał w duchu późnego baroku.

Pałac jest obecnie w stanie surowym. Jakiś czas temu poddano go remontowi, którego później zaprzestano.

Ze względu na to, że powoli zaczynało nam burczeć w brzuchach, postanowiliśmy skoczyć szybko na obiad. Trafiliśmy do przyjemnej knajpki o wdzięcznej nazwie „Gastrofaza”.

Na pobliskim placu Armii Krajowej stoi dość nietypowy pomnik – jest to myśliwiec LIM 5 z lat 50-tych, który swoją służbę zakończył w 1989 r.

Na Białobrzegi wracaliśmy po drugiej stronie Pilicy. W Świdnie minęliśmy kolejny pałac z XVIII wieku. Jest  on niedostępny dla zwiedzających, ale z drogi eksponował się dość dobrze. Wybudowany został w stylu barokowo-klasycystycznym. Otacza go park.

W miejscowości Osuchów trafiliśmy na zniszczony most, który „zagrał” w filmie „Zmróż oczy” (fragment filmu można obejrzeć tutaj). Został on postawiony w 1978 r. przez wojsko.

Wycieczkę zakończyliśmy w Białobrzegach, w momencie malowniczego zachodu słońca nad Pilicą.

2 Komentarze

 1. Arti

  11 września 2021 at 21:52

  Cześć!
  Dzięki za pomysł na wycieczkę w tych okolicach. Pozwoliliśmy sobie ją dzisiaj pojechać jedynie lekko modyfikując drugą połowę. Fantastyczne okolice, jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki. Serdecznie polecamy i pozdrawiamy rowerowo 🙂

  Reply
  • Mazbike

   12 września 2021 at 20:52

   Cześć! dzięki za wspaniałe wieści! Bardzo się cieszymy, że wycieczka się udała i się podobało! Również pozdrawiamy rowerowo 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *