Mapa

Festiwal Kwiatów w Skierniewicach, romantyczna Arkadia i zimny finisz w Łowiczu | 40 km

15 września 2012

Po raz drugi w tym sezonie „zdradziliśmy” Mazowsze na rzecz innego regionu. Tym razem udaliśmy się na Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw do Skierniewic. Przy okazji zwiedziliśmy też kilka innych miejsc w województwie łódzkim.

Wysiedliśmy przy zabytkowym budynku Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, w stylu gotyku angielskiego. To tutaj kręcono sceny z filmu „Lalka”, na podstawie powieści Prusa. W Skierniewicach bywał także Reymont, a Ignacy Krasicki pisał swoje bajki i fraszki.

Z okazji święta otwarta została także Parowozownia, gdzie oglądać można ponad sto pojazdów. My niestety z braku czasu tym razem do niej nie zajrzeliśmy.

Przez klasycystyczną bramę z XVIII w. wjechaliśmy do Parku Miejskiego.

Mostek na rzece Skierniewce w Parku Miejskim:

Festiwal Kwiatów, Owoców i Warzyw odbywa się tutaj co roku (w Skierniewicach swą siedzibę mają bowiem Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Instytut Warzywnictwa). Ulicami miasta przechodzi wtedy korowód w strojach regionalnych, na licznych straganach można kupić przeróżne nasiona, kwiaty, warzywa oraz popróbować regionalnych przysmaków.

Stoiska znajdowały się także w parku przy Pałacu arcybiskupów gnieźnieńskich* z XVII w. (siedzibie Instytutu Warzywnictwa)

oraz przy zachowanym do dziś pałacyku myśliwskim (siedzibie Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa).

Z kolei na rynku, pod Ratuszem, odbywały się występy satyryczne oraz koncerty.

Wyjeżdżając z miasta, minęliśmy jeszcze na ul. Św. Floriana „modrzewiowy dworek”, w którym mieszkała niegdyś pierwsza miłość Fryderyka Chopina, Konstancja Gładkowska.

Na naszej trasie znalazł się także Nieborów, gdzie zwiedzić można barokowy pałac, zaprojektowany nie przez nikogo innego, jak Tylmana z Gameren. Pałac ten przetrwał szczęśliwie okres II wojny światowej. Jeden z jego właścicieli, Michał Radziwiłł, stworzył tu też park w stylu francuskim. My jednak Nieborów pozostawiliśmy sobie na inną wycieczkę. Udaliśmy się natomiast do parku w stylu angielskim, stworzonego przez żonę Michała Radziwiłła, mianowicie do Arkadii.

Księżna prace nad parkiem zaczęła w 1778 r. i prowadziła je ponad 20 lat, aż do swej śmierci. Park uważany był za jeden z napiękniejszych w Europie, opisywany jako „czarodziejskie dzieło wróżki”. Na jego terenie znajduje się wiele budowli nawiązujących do antyku, np.

Świątynia Diany,

akwedukt na rzece Skierniewce,

czy Łuk Grecki przy Domu Murgrabiego.

Przybytek Arcykapłana, do którego budowy wykorzystano wiele elementów z zamku w Łowiczu:

Wewnątrz znajduje się sarkofag,

a obok Mur z Hermami:

Jeden z dwóch cylindrycznych obelisków znajdujących się na końcach Cyrku Rzymskiego (czyli toru przeznaczonego do wyścigów zaprzęgów):

„Zagadkowy” Sfinks przed Świątynią Diany:

Oprócz antyku, znaleźć tu można także obiekty w duchu romantyzmu (Domek Gotycki).

Po zwiedzeniu Arkadii okazało się, że przyszła pora obiadowa… W poszukiwaniu posiłku udaliśmy się zatem do Łowicza.

Wjeżdżając do Łowicza, minęliśmy pałac  gen. Klickiego, w którym mieści się obecnie galeria malarstwa współczesnego Zofii i Romana Artymowskich. Generał był uczestnikiem walk o niepodległość. W budynku, obok malarstwa, znajdują się także pamiątki po nim.

Po drugiej stronie ulicy, stoi (również należąca do kompleksu pałacowego) baszta.

Jednym z naszych kolejnych punktów podczas pobytu w Łowiczu była wizyta przy ruinach zamku z XIV w. (zamek zburzyli Szwedzi, później był odbudowywany i ponownie rozbierany). Niestety nie udało nam się zobaczyć zbyt wiele, ponieważ ruiny otoczone zostały wysokim płotem (stanowią obecnie własność prywatną).

Przejechaliśmy się zatem po Nowym Rynku, który jest jednym z trzech w Europie, które posiadają zachowany trójkątny kształt.** W latach 2005-06 przeprowadzono jego rewitalizację (nagrodzoną zresztą przez Towarzystwo Urbanistów Polskich).

Na ziemi, w kostce brukowej obok fontanny, odtworzono ślady fundamentów dawnego ratusza.

Z kolei przy Starym Rynku, z widokiem na Ratusz, zjedliśmy w końcu nasz obiad.

Ponieważ zrobiło się zimno, a do odjazdu pociągu zostało nam jeszcze trochę czasu, przejechaliśmy się dla rozgrzewki po parku Błonia.

Zmarznięci udaliśmy się w końcu pociągiem do domu.

* ostatnim rezydującym arcybiskupem był Ignacy Krasicki

** obok Paryża i Bonn

3 Komentarze

 1. Bolimów, Nieborów, Arkadia [ok 50 km] » Rowerem po Mazowszu

  28 maja 2018 at 21:03

  […] Musieliśmy jednak zacząć się zbierać, aby udać się do kolejnego ważnego punktu na mapie naszej dzisiejszej wycieczki – do położonego nieopodal parku Arkadia. Założyła go żona Michała Radziwiłła, Helena. My mieliśmy już okazję go zobaczyć podczas jednej z naszych wycieczek. […]

  Reply
 2. Ireneusz Purgatorius

  12 września 2014 at 12:30

  Witam. Widzę ciekawe macie wyprawy rowerowe, fajne zdjęcia. W woj.łódzkim jest wiele ciekawych miejsc do obejrzenia. Pozdrawiam i udanych życzę wycieczek.

  Reply
  • Mazbike

   1 października 2014 at 21:22

   Witamy. Na pewno jeszcze nie raz wybierzemy się do woj. łódzkiego, ale to już raczej w przyszłym roku…
   Pozdrawiamy!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *