Mapa

Mazbike na wakacjach, czyli wycieczka po olsztyńskim lesie | 20 km

24 lipca 2012

Będąc w Olsztynie postanowiliśmy skorzystać z uprzejmojści naszych gospodarzy i wypożyczyć rowery na przejażdżkę po tutejszym lesie miejskim.

Po drodze minęliśmy Jezioro Długie, dookoła którego w tym roku powstały ścieżki rowerowe.

Na środku jeziora dostrzegliśmy mieszkającego tu kormorana czarnego.

Następnie mostkiem rozciągniętym nad jeziorem wjechaliśmy do lasu.

Szybko odczuliśmy różnice w ukształtowaniu terenu Mazur i Mazowsza… Zaraz za mostkiem czekał nas spory podjazd pod górę.

Jadąc na północ natrafiliśmy niestety na remont mostu o wdzięcznej nazwie „Most Smętka”, w rezultacie nie udało nam się tędy przedostać dalej.

Pojechaliśmy zatem wzdłuż rzeki Łyny.

Aż dotarliśmy do Mostu „Justusa” i tu przekroczyliśmy rzekę.

Dalsza trasa po lesie była całkiem przyjemna.

W okolicy ul. Radiowej natrafiliśmy na park,

gdzie znajduje się m.in. wojenny pomnik ku czci bohaterów walk o wyzwolenie Warmii i Mazur.

Dalszy etap wycieczki zaplanowaliśmy przez fragment osiedli usytuowanych pod samym lasem, tak by zaraz znów do niego wjechać.

Ogromne drzewa robiły wrażenie.

Znowu kilka górek i zjazdów…

Oprócz wyznaczonych szlaków turystycznych i rowerowych, olsztyński las miejski posiada specjalnie oznakowane trasy dla biegaczy (zwróćcie uwagę na kończyny biegacza:)

Z lasu wyjechaliśmy w Aleję Wojska Polskiego i przez miasto przedarliśmy się do rynku. Ustawiono tu baby pruskie*, na wzór tej znajdującej się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Podczas Euro baby pomalowane były w kolorach państw biorących udział w rozgrywkach.

Po obiedzie przy Wysokiej Bramie wróciliśmy nad Jezioro Sukiel.

* baby pruskie – posągi z kamienia, których pochodzenie i funkcje nie są do końca znane. Powstawały na terenach podbijanych przez Krzyżaków, a wcześniej zamieszkiwanych przez Prusów. Wbrew pozorom przedstawiają mężczyzn. Badacze snują różne teorie na temat przeznaczenia bab – mogły stanowić one np. prezentację stereotypu Prusa wg pojęcia Krzyżaków lub wizerunek pruskich bogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *